חיפוש

העין ששומרת " TO MATI "מספיק מבט חודר, קריצה או פזילה כדי לגרום חורבן בריאותי, כלכלי או אישי. מהי עין הרע ביוון ואיך להתגונן מפניה?


למה ביוון המון אנשים עונדים תליון או צמיד בצורת עין כחולה, מחברים עין כחולה בסיכת ביטחון לעגלת התינוק, תולים אותה במכונית, בבית העסק, בכניסה לבית?


הכל כהתגוננות לעין הרע שעלול להטיל קללת קנאה ודברים רעים נוספים.


הכל באמונה הגנה מפני עין הרע או כפי שהם קוראים לו ביוונית "MATI" הנגרם עקב מבט העין האנושית עצמה, בדיבור ובמחשבה.

לפי האמונה של היוונים, העין הרע או כפי שנקראת ביוונית: KAKO MATI "קאקו מאטי" היא סוג של אנרגיה שלילית שיכולה לעבור מאדם לאדם כתוצאה של קנאה במודע או לא במודע. מאמינים שה"קללה" עוברת גם באופן בלתי מודע ולא רק בזדון, ומאמינים שאפילו מחמאה יכולה לגרום לעין הרע באופן בלתי נשלט.


לדוגמה, אם מישהו יגיד "איזה רכב יפה יש לך" אז הם רואים בזה כמעבר של אנרגיה שלילית. וכאן אני חייבת לשתף סיפור משפחתי שקרה באמת, יום אחד נסענו ברכב החדש של קרוב משפחה לטברנה. מתוך נימוס החמאנו לו על הרכב, תתחדש, רכב מקסים הוספנו. רצה הגורל, (ויש שיגידו העין הרע) תוך שעה, בחנייה קיבל מכה מרכב חולף!!! קרוב המשפחה כמובן טען שזה קרה בגלל מתן המחמאה!! שגרמה לעין הרע לפעול = והנה לכם הוכחה באינסטנט, כמה מהר הקללה עובדת.!!!


האמונה כל כך נפוצה ואפילו אני לא מופתעת לשמוע מסוכני הנדל"ן שעובדים איתי, שהם לא נוהגים לשתף את הקולגות מתי נסגרת עוד עסקה, מחשש עין הרע שתגרום לביטול העסקה.


והאמת גם אני, מה יקרה עם אספר לחברי שאני הולכת לקבל דבר שכה רציתי? אני מאמינה שהדבר עלול עוד להתבטל טרם התממש מפני שזה עלול לעורר את קינאתם הבלתי מודעת של חברי, מכרי אפילו משפחתי.


זו אמונה שלא בהכרח קשורה לדת ויותר לתרבות. אמונה מושרשת וחזקה הקיימת הרבה שנים. מדובר באמונה חובקת עמים ובני דתות שונים, מינים, גזעים, עדות, מעמדות, גילים, לאומים ושבטים, שאין ביניהם כל קשר תרבותי, לשוני, מנטלי או גאוגרפי, כולל אצלנו בישראל המונח "בלי העין הרע" בעברית.


איך אפשר להישמר מעין הרע?


אבל אל דאגה, כי לכל צרה יש פתרון ובכל תרבות ישנן דרכים לבטל את העין הרע.

הפתרון ביוון הוא חפץ בצורת עין כחולה שתפקידו לעמוד מול העין הרע המכוונת אלינו ולבטל/לנטרל אותה עוד לפני שתספיק לגרום לנו נזק.


כמצילת חיים, העין הכחולה, נמכרת כמעט בכל השווקים ועוזרת במניעת עין הרע ולכן הורים, סבים וסבתות, נוהגים למקם חפץ בצורת עין בקרבת התינוק (במיטה ובעגלה) עם לידתו. חשוב לציין שהיוונים מאמינים שגם הורה יכול להטיל "עין רע" לתינוק שלו מבלי להתכוון רק באומרו "איזה תינוק חמוד"!


האמונה היוונית מאמינה גם שאדם יכול להטיל עין רע כלפי המעשים שלו. ולא חסרות בשלניות מעולות שהתבשיל נשרף להן בטעות, והן יטענו שזה בגלל העין הרע, אם לדוגמא מלמלו משפט כמו: "אין על הממולאים שלי"! הן מאמינות שזה הפעיל את העין הרע שאחראי לתקלה.


גם אני עונדת שרשרת עם תליון בצורת עין כחולה, כי תפקידה לבטל כל עין המופנית אלי וככה אשמר מכל רע. וכמובן ישנו תליון גדול עוד יותר בצורת עין בכניסה לביתי, ועוד כרית תכלת חמודה עם עין רקומה, על המיטה בחדר השינה."העין" הפכה לקישוט עכשווי וטרנדי הנמצא בכל בית, מוטבע על גבי חפצים, הפך לתכשיטי אופנה וישנן חנויות ייחודיות שכל תכולתן היא וריאציות של "עיניים" החל מתכשיטים, כלי בית, כריות, תליונים ועוד.....נרות......עוגות......

אם עברתם לבית חדש ביוון והזמנתם אורחים לחנוכת בית צפוי שתקבלו מתנה זהה מכל האורחים, ניחשתם נכון, קישוט לעיצוב הבית בצורת עין בגדלים, בצבעים וצורות מקוריות ומעניינות, לשמירת הבית והמתגוררים בו, בריאות ושפע.


XEMATYASMA


אבל אם לא נהגתם כשורה, ולא נשמרתם מהעין הרע, (ע"י תליית עין משלכם), עדיין יש דרכים לבטל את הקללה. ע"י טקס קטן שנקרה XEMATYASMA , בתרגום ביטול העין הרע שמתבצע בעיקר ע"י יריקה. כן, כן הבנתם נכון, יורקים!!. נכון להיום רבים נמנעים מיריקה ממש ואומרים FTU-FTU במקום, אבל עדיין זקני השבת מבצעים את המנהג במלואו.


יוונים בני הדור הישן מאמינים שיריקות מגרשות מסביבתו של היורק את השטן ואת המזל הרע שמביא העין הרע. לכן, כשמישהו מבשר להם בשורות רעות כמו מוות או תאונה, הם יורקים הצדה שלוש פעמים. גם כשהם מחמיאים למישהו, מיד אחר כך הם "יירקו" עליו כדי להגן עליו מפני עין הרע. היריקות הן "בכאילו" אם יש לכם מזל, אז אין צורך להצטייד בממחטות.

אם קללת העין היא חמורה באמת כמו מחלות ואסונות, אז מבצעים טקס דתי אורטודוקסי לביטולה.אנחנו היוונים מאמינים בעין הרע


אם משהו משתבש ולא מתנהל כשורה אנחנו משוכנעים שזה בגלל "העין הרע".


בן זוג הציע נישאים? נשמור את זה בסוד עד הרגע האחרון, כנ"ל לגבי הריון, מעבר דירה, מציאת מקום עבודה חדש, סגירת עסקה, תאריך למופע וכל מה שעוד עולה על דעתכם שעלול להשתבש.


אנחנו יודעים שמי שמטיל את העין הרע לא תמיד עושה זאת בכוונה ולכן אנחנו לא כועסים על סובבנו, פשוט נשמרים. נשמרים ע"י תליית "עין משלנו" וגם נמנעים לספר דברים מהחשש שישתבשו.אל תנסו את זה בבית


זוכרת בגעגועים את מילותיה של סבתי ז"ל - אישה חזקה עם המון חכמת חיים - שדאגה להזהיר אותנו את הדור הצעיר והמשכיל אבל חסר כישורי החיים:


"אפילו כשלא מאמינים בעין הרע, היא תמיד תמיד משפיעה,

אז אל תסכנו את הילדים שלכם!!! או במילים אחרות אל תנסו את זה בבית!!"


וככה כן בחשדנות מסוימת אבל כן חיברנו סיכת ביטחון עם עין כחולה לעגלת הרך הנולד, ולכניסה לבית, וככה גם שכנענו את הבנים הצברים שלי בוגרי יחידות קרביות...........שגם אם אתה לא מאמין, אתה נשמר, וככה אנחנו שומרים במשפחתנו את המסורת מדור לדור, מחזיק מפתחות, מגנט על המקרר או מגבת חוף?
העין הכחולה הפכה לסמל מובהק של יוון והיוונים


יחד עם הכחול של הים, הדגל, כיפות הגגות בכפרים בכחול עגול, כיסאות הטברנה בצבע כחול עם מושבי הקש הפזורות בסמטאות, סימוני המדרכה בכחול, יחד עם כל אלו, העין השומרת הפכה לסמל של יוון, לסמל של יחסים בין אנשים, לשמירה מקנאה והרע שיכול להופיע, ול"מרצ'נדייז" המקשט חנויות, קירות, אנשים, דפים ברשת ועוד.


העין הכחולה נותנת לנו את האפשרות לעסוק בפולקלור, בתמימות, במסורת, באגדות וסיפורים של פעם, מעניקה לנו לגיטימציה לרכוש חפצים ותכשיטים יפים וצבעוניים עם המון מוטיבים של עיניים, ותכלס אין אסקפיזם טוב מזה.אם גם לכם במשפחה רצים סיפורים דומים

אם נתקלתם בסיפורים במהלך הביקורים ביוון,

אם יש לכם הדגשים נוספים שאתם רוצים לחלוק,

מוזמנים לכתוב לי בפרטי או לשתף ברשת.
51 צפיות