top of page
חיפוש

העין הרע של יוון "TO MATI"


מאת boutique investmens in greece

נכתב ע"י אידית מרקוביץ

 

מספיק מבט חודר, קריצה או פזילה כדי לגרום חורבן בריאותי,

כלכלי או אישי.


מהי עין הרע ביוון ואיך להתגונן מפניה?


למה ביוון המון אנשים עונדים תליון או צמיד בצורת עין בצבע כחול, מחברים עין לסיכת ביטחון לעגלת התינוק, תולים במכונית, בבית העסק, בכניסה לבית?


הכל כהתגוננות לעין הרע שעלול להטיל קללת קנאה ודברים רעים נוספים.


הכל באמונה להגנה מפני עין הרע או כפי שהם קוראים לו ביוונית "MATI" הנגרם עקב מבט העין האנושית עצמה, בדיבור ובמחשבה.

לפי האמונה ביוון, העין הרע או כפי שנקראת ביוונית: TO KAKO MATI "קאקו מאטי" היא סוג של אנרגיה שלילית שיכולה לעבור מאדם לאדם כתוצאה של קנאה במודע או לא במודע. מאמינים שה"קללה" עוברת לא רק בזדון TKT גם באופן בלתי מודע. מאמינים שאפילו קבלת מחמאה יכולה לגרום לעין הרע באופן בלתי נשלט.


לדוגמה, אם נחמיא במשפט כמו "איזה רכב יפה יש לך" זה עלול להתפרש כאנרגיה שלילית של רגשות קנאה. וכאן חייבת לשתף סיפור משפחתי כאשר נסענו ברכב החדש של קרוב משפחה לטברנה. מתוך נימוס החמאנו לו על הרכב, תתחדש, רכב מקסים הוספנו. רצה הגורל, (ויש שיגידו העין הרע) תוך שעה, בחנייה הרכב שנסענו בו קיבל מכה מרכב חולף!!! קרוב המשפחה רמז שהכל קרה בגלל מתן המחמאה!! שגרמה לעין הרע לפעול = והנה לכם דוגמא לאיך היוונים מתייחסים לעין הרע.


האמונה כל כך נפוצה! אפילו לא מופתעת לשמוע מסוכני הנדל"ן שעובדים איתי, שמספרים לי שהם לא נוהגים לשתף את הקולגות מתי נסגרת עוד עסקה, מחשש שעין הרע תגרום לביטול העסקה.


והאמת גם אני, מה יקרה עם אספר לחברי שאני הולכת לקבל דבר שכה רציתי? אני מאמינה שהדבר עלול עוד להתבטל טרם התממש מפני שזה עלול לעורר את קינאתם הבלתי מודעת של חברי, מכרי אפילו משפחתי.


זו אמונה שלא בהכרח קשורה לדת ויותר לתרבות. אמונה מושרשת וחזקה הקיימת הרבה שנים. מדובר באמונה חובקת עמים ובני דתות שונים, מינים, גזעים, עדות, מעמדות, גילים, לאומים ושבטים, שאין ביניהם כל קשר תרבותי, לשוני, מנטלי או גאוגרפי, כולל אצלנו בישראל המונח "בלי העין הרע" בעברית.


איך אפשר להישמר מעין הרע?


אבל אל דאגה, כי לכל צרה יש פתרון ובכל תרבות ישנן דרכים לבטל את העין הרע.

הפתרון ביוון הוא חפץ בצורת עין בצבע כחול שתפקידו לעמוד כנגד העין הרע המכוונת אלינו ולבטל/לנטרל אותה עוד לפני גרימת נזק.


כמצילת חיים, העין הכחולה, נמכרת בחנויות ובשווקים לעמוד כנגד עין הרע שעלולה לפגוע בנו ולנטרל אותה.

הורים, סבים וסבתות, נוהגים לחבר חפץ בצורת עין בקרבת התינוק (במיטה ובעגלה) עם לידתו. חשוב לציין שהיוונים מאמינים שגם הורה יכול להטיל "עין רע" לתינוק שלו מבלי להתכוון רק באומרו "איזה תינוק חמוד"!


לפי האמונה הזאת אדם יכול להטיל גם עין רע כלפי המעשים של עצמו.

לא חסרות בשלניות מעולות שהתבשיל נשרף להן בטעות, רק בגלל העין הרע.

אם לדוגמא אמרו משפט כמו: "אין על הממולאים שלי"! הן מאמינות שזה הפעיל את העין הרע שאחראי לתקלה.


גם אני עונדת שרשרת עם תליון בצורת עין כחולה, כי תפקידה לבטל כל עין המופנית אלי וככה אשמר מכל רע. וכמובן ישנו תליון עם עין כחולה בכניסה לביתי

וגם כרית תכלת עם עין רקומה בחדר השינה."העין" הפכה לקישוט עכשווי וטרנדי הנמצא בכל בית, מוטבע על גבי חפצים, הפך לתכשיטי אופנה וישנן חנויות ייחודיות שכל תכולתן היא וריאציות של "עיניים" החל מתכשיטים, כלי בית, כריות, תליונים ועוד.....נרות......עוגות......

אם עברתם לבית חדש ביוון והזמנתם אורחים לחנוכת בית צפוי שתקבלו מתנה זהה מכל האורחים, ניחשתם נכון, קישוט לעיצוב הבית בצורת עין בגדלים, בצבעים וצורות מקוריות ומעניינות, לשמירת הבית והמתגוררים בו, בריאות ושפע.


XEMATYASMA


אבל אם לא נהגתם כשורה ולא נשמרתם מהעין הרע, (ע"י תליית עין משלכם),

עדיין יש דרכים לבטל את הקללה ע"י טקס קטן שנקרה XEMATYASMA ,

בתרגום ביטול העין הרע שמתבצע בעיקר ע"י יריקה.

כן, כן, יורקים!!.

נכון לעכשיו רבים נמנעים מיריקה ממש ואומרים FTU-FTU במקום,

אבל עדיין זקני השבת מבצעים את המנהג במלואו.


יוונים בני הדור הישן מאמינים שיריקות מגרשות מסביבתו של היורק את השטן ואת המזל הרע שמביא העין הרע. לכן, כשמישהו מבשר להם בשורות רעות כמו מוות או תאונה, הם יורקים הצדה שלוש פעמים. גם כשהם מחמיאים למישהו, מיד אחר כך הם "יירקו" עליו כדי להגן עליו מפני עין הרע.

היריקות הן "בכאילו" אם יש לכם מזל, אז אין צורך להצטייד בממחטות.

כאשר קללת העין היא חמורה באמת כמו מחלות ואסונות,

אז מבצעים טקס דתי אורתודוקסי לביטולה.אנחנו היוונים מאמינים בעין הרע


אם משהו משתבש ולא מתנהל כשורה אנחנו משוכנעים שזה בגלל "העין הרע".


בן זוג הציע נישאים? נשמור את זה בסוד עד הרגע האחרון, כנ"ל לגבי הריון, מעבר דירה, מציאת מקום עבודה, סגירת עסקה, תאריך למופע וכל מה שעוד עולה על דעתכם שעלול להשתבש.


אנחנו יודעים שמי שמטיל את העין הרע לא תמיד עושה זאת בכוונה ולכן אנחנו לא כועסים על סובבנו, פשוט נשמרים. נשמרים ע"י תליית "עין משלנו" שתעמוד כנגד וגם נמנעים מלספר דברים מהחשש שישתבשו.אל תנסו את זה בבית


זוכרת בגעגועים את מילותיה של סבתי ז"ל - אישה חזקה עם המון חכמת חיים - שדאגה להזהיר אותנו את הדור הצעיר והמשכיל אבל חסר כישורי החיים:


"אפילו כשלא מאמינים בעין הרע, היא תמיד תמיד משפיעה,

אז אל תסכנו את הילדים שלכם!!! או במילים אחרות אל תנסו את זה בבית!!"


וככה כן בחשדנות מסוימת אבל כן חיברנו סיכת ביטחון עם עין כחולה לעגלת הרך הנולד, ולכניסה לבית, וככה גם שכנענו את הבנים הצברים שלי בוגרי יחידות קרביות...........שגם אם אתה לא מאמין, אתה נשמר, וככה אנחנו שומרים במשפחתנו את המסורת מדור לדור, מחזיק מפתחות, מגנט על המקרר או מגבת חוף?
העין הכחולה הפכה לסמל מובהק של יוון והיוונים


יחד עם הכחול של הים, הדגל, כיפות הגגות בכפרים בכחול עגול, כיסאות הטברנה בצבע כחול עם מושבי הקש הפזורות בסמטאות, סימוני המדרכה בכחול, יחד עם כל אלו, העין השומרת הפכה לסמל של יוון, לסמל של יחסים בין אנשים, לשמירה מקנאה והרע שיכול להופיע, ול"מרצ'נדייז" המקשט חנויות, קירות, אנשים, דפים ברשת ועוד.


העין הכחולה נותנת לנו את האפשרות לעסוק בפולקלור, בתמימות, במסורת, באגדות וסיפורים של פעם, מעניקה לנו לגיטימציה לרכוש חפצים ותכשיטים יפים וצבעוניים עם המון מוטיבים של עיניים, ותכלס אין אסקפיזם טוב מזה.אם גם לכם במשפחה רצים סיפורים דומים

אם נתקלתם בסיפורים במהלך הביקורים ביוון,

אם יש לכם הדגשים נוספים שאתם רוצים לחלוק,

מוזמנים לכתוב לי בפרטי או לשתף ברשת.נכתב ע"י אידית מרקוביץ, המקימה והבעלים של המיזם


נולדה והתגוררה באתונה

עד שעלתה לארץ עם משפחתה לפני כשלושה עשורים,

מכירה היטב את החיים ואת המנטליות ביוון,

בימים אלו מתכננת רלוקיישין ליוון
באם גם לכם יש שאלות אודות החיים ביוון

ואם גם אתם חולמים על דירת נופש משלכם ביוון,

נשמח לקבוע עמכם פגישת הכרות ללא תשלום,

לספק לכם את כל האינפורמציה הדרושה

אודות האזורים והנכסים המתאימים,

אודות תהליך הרכישה, התחזוקה והניהול.

לקביעת פגישה או לכל שאלה נוספת

מוזמנים להתקשר או לשלוח לנו ווטסאפ

054-7477009

ונשמח לחזור אליכם בהקדם ולענות לכם באופן אישי.​​


890 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page